Jak správně vybrat letní pneumatiky?

Nebude to trvat dlouho a zima se opět přehoupne do jara. A co vy, již jste vyřešili, jaké obutí letos dopřejete svému miláčkovi na čtyřech kolech? Pokud vám pravidla výběru letních pneumatik nejsou příliš jasná, pokračujte ve čtení. Prozradíme vám základní tipy, díky kterým nešlápnete vedle. Zimní pneumatiky jsou dle současné legislativy povinné do posledního březnového dne. Poté můžete bez obav přezout. Samozřejmě za předpokladu, že na cestách nebude souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy. Případně vám povinnost zimních pneumatik nepřikáže značka. Ale na co se tedy zaměřit při výběru?

Má výměna pneumatik smysl?

Napadlo vás, že budete jezdit po celý rok na zimních gumách, protože to tak dělají někteří vaši přátelé, kolegové v práci a pravděpodobně i soused? Pak jste zřejmě obklopeni nezodpovědnými lidmi, neboť právě tak o jízdě na zimních gumách hovoří odborníci na bezpečnost. Pokud pneumatiky nepřezujete, ušetříte. Na druhou stranu však výrazně zvýšíte riziko nehody, protože zimní pneumatiky nejsou do vyšších teplot uzpůsobeny. Materiál má na rozpáleném povrchů úplně jiné vlastnosti. Pořídíte-li si kvalitní letní pneumatiky, váš automobil bude stabilnější, brzdná dráha se zkrátí, spotřeba paliva klesne a v neposlední řadě se gumy neopotřebují tak rychle jako v případě zimní směsi. Ve konečném součtu tak pravděpodobně ušetříte, protože vám gumy vydrží i na několik sezon. Pokud v garáži letní pneumatiky máte, zkontrolujte před začátkem sezóny vzorek. Dezén by měl mít min. 1,6 mm – nižší je v rozporu s platnou legislativou. Nehledě na to, že jízda na sjetých pneu je vše, jen ne bezpečná. Pro pořízení nových byste se měli rozhodnout i v případě, že je vzorek o něco vyšší než norma, protože ta znamená, že je pneu opotřebená z cca 80 %.

Kvalita, nebo úspora?

Podobně jako u jiných věcí, také v případě letních pneumatik jde kvalita ruku v ruce s cenou. V praxi to znamená, že nemůžete čekat zázraky od nejlevnější pneumatiky. Ale platí to i opačně? Nikoliv. I ve střední cenové relaci najdete dezény s výjimečnými vlastnostmi. Váš rozpočet příliš neohrozí, a přitom vás na silnici podrží i v nepříjemných situacích. Chcete konkrétní tipy. S přihlédnutím k poměru ceny a výkonu vychází velmi dobře pneu Falken Azenis FK510, případně ještě o něco levnější Firestone Roadhawk. V testech se dobře umísťují také pneu Kleber Dynaxer HP3. Letní pneumatika Falken Azenis FK510 Ať už nakonec zvolíte kterýkoliv model, nezapomeňte, že musí rozměrově odpovídat parametrům uvedeným v TP vozidla. Při srovnávání jednotlivých modelů vám bude k užitku energetický štítek, který obsahuje údaje o délce brzdné dráhy, hlučnosti a spotřebě paliva.

Publikováno: 11. 03. 2018

Kategorie: Pneumatiky

Tagy: falken azenis fk510 | firestone roadhawk | jak vybrat letní pneumatiky