Automobily

Co dělá s auty přejíždění přes retardéry? Britové našli odpověď, líbit se vám nebude.

Názory veřejnosti na zpomalovací retardéry se různí. Většina lidí si je vědoma pozitivního vlivu na bezpečnost a současně negativních dopadů – kromě zpomalení dopravy také emisí a nadměrného hluku. Mnohem méně se však hovoří o tom, jak časté přejíždění překážek urychluje opotřebení vozidla. Právě na tento aspekt se zaměřili odborníci z britského serveru Confused.com. Jejich zjištění byly velmi překvapivé. Bohužel ne v dobrém.

Zpomalovací prahy nám chrání zdraví, to jim nelze upřít. Na druhou stranu mohou v určitých situacích, respektive na nepřehledných místech, i nehodu zapříčinit. Polemiku nad jejich významem však nechme na někom jiném. Co se týče dopadu na technický stav automobilů, dle studie vyplynulo, že jeden z téměř třiceti tisíc retardérů ve Velké Británii zapříčinil poškození na každém pátém vozidle.

Téměř polovina z celkového počtu poškození souvisí s pneumatikami, třetina s podvozkem a zbytek s ostatními částmi auta. Poměrně často si řidiči stěžovali na prasklý přední nárazník. Na rozdíl od parkovací zábrany se zakulaceným tvarem nejsou retardéry konstruovány s ohledem na šetrnost vůči vozidlu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na retardéry si sice stěžuje téměř každý, ale dotázaní vyjmenovali reálné škody a v rámci studie zpřístupnili údaje o cenách oprav. V přepočtu na koruny je střet se zpomalovacím prahem vyšel na na částku lehce přes čtyři tisíce korun. Naštěstí pro ně – ve Velké Británii není složité získat kompenzaci od příslušných úřadů. Respektive za předpokladu, že je s retardérem cokoliv v nepořádku (chybí viditelné označení, je vyšší než dovoluje norma apod.).

Ze studie vyplynulo také to, že každý pátý motorista na retardéru nezpomalí. A to jednoduše proto, že si ho všimne až na poslední chvíli.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

McLaren 570GT – recenze

Porsche 911 Turbo S – recenze

O autech

Povinné ručení kalkulačka

Chcete ušetřit na povinném ručení? Využijte jednoduchou kalkulačku.

Program pro autoservis

Zakázky na opravy vozidel, evidence aut, sklady, fakturace,účtenky EET

Dekarbonizace motoru

Profesionální strojová dekarbonizace motoru. Autoservis Garant Praha.