Jak koronavirus ovlivnil trh s automobily? Prodej nových vozů dostal stopku, autobazary prodávají on-line

V posledních týdnech se drtivé většině lidí změnil život. Vláda, ve snaze zabránit šíření koronaviru, nařídila od soboty 14. března zavření mnoha provozoven včetně autobazarů. Zavřené jsou také showroomy a prodej nových aut se proto dočasně zastavil. Někteří prodejci ojetých vozů však zareagovali pružně a nabízí prodej formou e-shopu.

Čína řešení má, v ČR se prodej nových vozů zastavil

Prodej vozů přes internet nyní zažívá boom především v Číně. Výrobci automobilů lákají zájemce o nový vůz na kompletní servis bez nutnosti návštěvy showroomu. Automobilka Geely jde ještě o něco dál – své nové SUV vozy vybavuje speciálním systémem pro filtrování bakterií a virů. U nás panuje situace odlišná. Poměrně zásadní problém spočívá v administrativě související se zápisem nového vozu do registru. Jaj se situace vyvine, ukáže teprve čas. O něco lépe jsou na tom některé autobazary. Například bazar ojetých aut Výhybka nyní prodává online. Zájemce si vybere vůz na webu a následně se přes telefon domluví na způsobu předání. Firma striktně dodržuje veškerá opatření nezbytná pro zajištění bezpečného prodeje. Zájemci o koupi staršího vozu tak nemusí čekat na zrušení vládních opatření. Nový způsob nakupování jim naopak šetří čas. Zda autobazary u online prodeje zůstanou i v budoucnu, ukáže čas. Jako doplňkovou službu by to jistě mnozí zákazníci uvítali.

Cena ojetých vozidel klesá

Pomineme-li fakt, že nastala doba ekonomické nejistoty, nákup ojetého vozu se momentálně vyplatí více než před krizí. Snížená poptávka způsobila propad cen pod úroveň minulého roku. V období mezi jedenáctým a dvanáctým týdnem klesla průměrná cena ojetiny na 254 tisíc korun, což je zhruba o osm tisíc méně než na začátku roku. Z finančního hlediska nemá odkládání nákupu smysl. Kontaktovat můžete třeba zmíněný pražský autobazar, který vám automobil přiveze až před dům.

Publikováno: 29. 03. 2020 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Služby | Autopůjčovny