Praktické tipy

Velký skútr můžete řídit i s „béčkem“. Přesto se kurz v autoškole vyplatí!

Rozhodli jste se, že si pořídíte větší skútr a ušetříte spoustu času i peněz při každodenním cestování po městě? Skútr je skutečně skvělý pomocník a jistě vás potěší, že od roku 2013 nepotřebujete řidičák na motocykl. Vystačíte si totiž s řidičským průkazem pro skupinu B. Pokud však s řízením nemáte zkušenosti, raději si zaplaťte pár kondičních jízd v autoškole.

Nový zákon platí od ledna 2013 a týká se především skútrů. Stroje s motorem do 125 ccm jsou nyní v kategorii s osobními vozy a může je řídit každý, kdo má řidičský průkaz skupiny B. Podmínkou je automatická převodovka – z toho vyplývá, že s některé stroje, byť mají menší objem motoru, s řidičákem pro skupinu B řídit nelze. Manuální převodovku má například Jawa Pionýr.

Další velkou změnou bylo posunutí věkové hranice pro řízení velké motorky s výkonem vyšším než 35 kW. Řidičák si lze udělat až od 24 let. Autoškola KING upřesňuje, že v případě dvouleté praxe na motocyklu s nižším výkonem lze velkou motorku řídit i dříve. Nejdříve však až ve 21 letech.

Proč byste si měli připlatit za kurzy v autoškole?

Jízda s jednostopým dopravním prostředkem je oproti řízení osobního vozu v mnoha ohledech jiná. Autoškola Praha proto doporučuje všem majitelům řidičského průkazu B, kteří nemají s řízením skútru žádné předchozí zkušenosti, aby si zaplatili několik kondičních jízd.

V autoškole získáte potřebné zkušenosti, seznámíte se s chováním stroje, naučíte se ovládat brzdy a řešit nečekané situace. Instruktoři vám prozradí základní zásady bezpečné jízdy a zaslouží se o to, abyste se pak v ostrém provozu necítili jako v říši divů.

Pokud vás kurzy na motocykl v renomované pražské autoškole zaujaly, přečtěte si o nich více na www.autoskola-king.cz.

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře

  • Tak v autoškole se člověk hlavně situace a pravidla, která jsou pro auta a motorku ve většině případů stejná. Proto se nedivím, že to někdo pokládá za zbytečnost. Kondiční jízdu by měl absolovat každý, kdo se necítí uplně jist na vozovce. Je jedno zda jde o skútr nebo auto.

McLaren 570GT – recenze

Porsche 911 Turbo S – recenze

O autech

Povinné ručení kalkulačka

Chcete ušetřit na povinném ručení? Využijte jednoduchou kalkulačku.

Program pro autoservis

Zakázky na opravy vozidel, evidence aut, sklady, fakturace,účtenky EET

Dekarbonizace motoru

Profesionální strojová dekarbonizace motoru. Autoservis Garant Praha.