Recenze

Škoda Citigo CNG

Společnost Škoda Auto na začátku října předvedla svůj první vůz, který se může pyšnit pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Jde o vůz, který se jmenuje Škoda Citigo Green Tec. Je to nejmenší model v nabídce společnosti Škoda, který se rovněž prezentoval na letošním prestižním pařížském autosalonu. V tomto článku vás seznámíme s jeho základními technickými údaji.

Škoda Citigo CNG se příliš neliší do Škody Citigo

Škoda Citigo CNG vypadá v podstatě podobně jako normální Citigo, který se na českém trhu poprvé objevil na podzim roku 2011. Drobný rozdíl poznáte pouze podle velkých zelených písmen GO, která jsou umístěna na zadní kapotě auta. Druhým drobným detailem jsou dvě hrdla u palivové nádrže. První hrdlo je na benzin, druhé pak na CNG.

Model vozu Citigo CNG má benzínový litrový tříválec o výkonu 50 kW. Vůz může jet na benzín i na zemní plyn, v tomto směru se jedná o velmi univerzální automobil. Vůz byl však především konstruován a vyráběn pro zemní plyn.

Zemní plyn je ekologičtější

Auto na CNG je vůči životnému prostředí určitě ekologičtější a šetrnější než benzínová auta, platí to rovněž o modelu Škoda Citigo CNG. I když je zemní plyn fosilní palivo, má mnohem nižší hladinu škodlivin CO2, NOx a CO než je tomu tak u benzínových a naftových aut. U CO2, NOx se jedná o snížení hladiny škodlivin o 25 procent, u CO je to dokonce 50 procent. Velkou nevýhodou aut na CNG je malá hustota čerpacích stanic na území České republiky.

Celková spotřeba Škody Citigo CNG

Model Citigo CNG spotřebuje 2,9 kilogramu zemního plynu na 100 kilometrů. Jeden kilogram CNG vyjde okolo 24 českých korun. Celkový dojezd automobilu je 550 kilometrů, z toho 350 kilometrů ujede na plyn, 200 kilometrů pak na benzín.

Automobil Škoda Citigo CNG by se měl na tuzemském trhu objevit do konce roku 2012. Automobilka Škoda rovněž očekává, že se tento model bude vyvážet do Evropské unie, včetně Ruska.

 

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

McLaren 570GT – recenze

Porsche 911 Turbo S – recenze

O autech

Povinné ručení kalkulačka

Chcete ušetřit na povinném ručení? Využijte jednoduchou kalkulačku.

Program pro autoservis

Zakázky na opravy vozidel, evidence aut, sklady, fakturace,účtenky EET

Dekarbonizace motoru

Profesionální strojová dekarbonizace motoru. Autoservis Garant Praha.