Náhradní díly Nezařazené

Kam s použitými a nefunkčními katalyzátory?

Katalyzátor výfukových plynů

Katalyzátor výfukových plynů je zařízením, jež snižuje množství škodlivých látek vznikajících při spalování pohonných hmot na látky méně škodlivé. A jak této chemické reakce katalyzátor dosáhne? Zajišťuje to vrstva drahých kovů (rhodium, paladium nebo platina), jež jsou nedílnou součástí katalyzátorů.

Nejefektivnějšími katalyzátory jsou trojčinné katalyzátory. Katalyzátory se používají především u zážehových motorů, ale díky přísným emisním normám začaly být zpracovávány i pro vznětové motory v podobě systému selektivní katalytické redukce, jež využívá katalyzátor a recirkulace výfukových plynů (zpravidla využívajíc filtr pevných částic). A proč se katalyzátor používá především u zážehových motorů? Zatím nebyla nalezena směs pohonných hmot, která by automobilům poskytla vysoký výkon a zároveň by při spalování pohonných hmot zaručovala vznik minima nebo dokonce žádných škodlivých látek.

Katalyzátory se zpravidla pro co nejrychlejší náběh a udržení provozní teploty umisťují co nejblíže k motoru. Jejich součástí je mimo jiné i kyslíková nebo-li lambda sonda, jež detekuje složení spalin a umožňuje tak zpětnou vazbu pro řídící jednotku, jež optimálně upravuje poměr palivové směsi.

Katalyzátory mohou být používány pouze ve vozidlech, do kterých je tankován bezolovnatý benzín, jelikož olovo, příp. vniknutý benzín katalyzátory znehodnocují a nenávratně vyřazují z činnosti. A jak znehodnocování katalyzátoru můžeme poznat? Prodlužuje se nám doba nastartování automobilu nebo nám při jízdě vynechává motor.

KOLTOM, s.r.o.

Překáží Vám v garáži nebo ve sklepě použitý a nefunkční katalyzátor? Je na čase ho ekologicky zlikvidovat. Ale kam s ním? Chcete-li něco udělat pro přírodu a zároveň si vydělat nějakou tu korunu, tak katalyzátor odvezte na místo určené pro výkup katalyzátorů. Výkupem katalyzátorů z benzínových i naftových vozů, filtrů pevných částic a jejich ekologickou likvidací se zabývá sběrna společnosti KOLTOM, s.r.o. s pobočkami v Havířově a Chotěbuzi. V případě nutnosti zbavit se většího množství použitých a nefunkčních katalyzátorů se lze s výkupnou domluvit na odvozu z Vámi určeného místa, kde Vám budou katalyzátory současně naceněny a zaplaceny.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

McLaren 570GT – recenze

Porsche 911 Turbo S – recenze

O autech

Povinné ručení kalkulačka

Chcete ušetřit na povinném ručení? Využijte jednoduchou kalkulačku.

Program pro autoservis

Zakázky na opravy vozidel, evidence aut, sklady, fakturace,účtenky EET

Dekarbonizace motoru

Profesionální strojová dekarbonizace motoru. Autoservis Garant Praha.