7 nejčastějších chyb, kterých se dopouštíte při mytí svého vozu

Každý majitel auta se jednou za čas rozhodne své auto vymýt a dopřát mu trochu péče. Existuje mnoho možností a postupů jak pečovat o čistotu auta. Někdo se rozhodne auto jen ostříkat zahradní hadicí a myslí si, že je čisté, jiní zase věnují svému autu více času a používají různou autokosmetiku. Mytí auta se může zdát jako jednoduchá činnost, při níž nemáte co pokazit, ale stačí udělat pár nesprávných kroků a lak vašeho auta můžete nenávratně poškodit. Kolik z vás jste například myli své auto na přímém slunci nebo jste na mytí použili klasickou houbu? V tomto článku jsme si pro vás připravili 7 nejčastějších chyb, kterým byste se při mytí vašeho auta měli vyvarovat. Problematiku jsme konzultovali s odborníky z InternetovéhoPoradce.cz.

1. Používání klasické houby

Všimli jste si na vaší karoserii jemné škrábance a nevíte od čeho jsou? Zkuste si vzpomenout, zda jste v poslední době neumývali auto klasickou houbou. Pokud ano, zjistili jste příčinu. Klasická houba je pro mytí auta nevhodná, protože nachytává úlomky kamínků a různé nečistoty, které následně způsobují na laku jemné škrábance, které se obvykle ukáží, když na karoserii zasvítí slunce. Místo klasické houby používejte šetrnější houbu nebo rukavici z mikrovlákna. Skvělým řešením je před samotným mytím houbou použít aktivní pěnu, která rozpustí nečistoty a odteče z povrchu vozidla. Pak už je mytí houbou nebo rukavicí z mikrovlákna pomocí autošamponu hračkou.

2. Mytí auta na přímém slunci

Rozpálenou karoserii není vhodné oplachovat studenou vodou, protože změna teploty karoserie způsobuje pracování kovu, čímž dochází k napínání lakové vrstvy, která se postupně poškozuje. Také aplikace různé autokosmetiky například autošamponu nebo vosků na rozpálenou karoserii je další chybou, kterou si lidé často při mytí auta neuvědomují. Tyto doplňky na vyhřáté karoserii rychle vysychají a snižuje se jejich výsledný efekt. Po každém opláchnutí vozidla vodou zůstávají na povrchu kapky vody, které je nutné otřít, pokud chcete předejít bílým kapkám od zbytku vodního kamene. Při mytí auta na přímém slunci dochází k rychlému vysychání těchto zbytků kapek a není možné celé auto včas vysušit pomocí utěrky a zabránit vzniku skvrn od vodního kamene. Tyto fleky jsou viditelné zejména na autech tmavé barvy.

3. Používání jedné nádoby na vodu

Vždy používejte dvě nádoby na vodu, jednu s obsahem autošamponu a v druhé čistou vodu pro oplachování a ždímání znečištěné houby. Tím eliminujete opětovné nanášení drobných zrníček nečistot, prachu a kamínků na povrch karoserie ze znečištěné vody a vyhnete se nechtěným škrábancům na laku vašeho auta.

4. Používanie nekvalitních čisticích prostředků namísto autošamponu

Pokud nemáte k dispozici šampon na auto nebo váháte, zda ho při mytí auta potřebujete, tak už neváhejte a určitě si nějaký pořiďte. Vyhněte se používání kuchyňských nebo jakýchkoli jiných čisticích prostředků, které primárně neslouží k mytí auta. V domácnosti používané prostředky jsou velmi účinné na odstraňování mastnoty a nečistot, protože obsahují agresivní látky a rozpouštěče. Takový čisticí prostředek vám hravě odstraní veškerý vosk z karoserie a naruší strukturu laku. Přípravky do koupelen pak obsahují jemný písek, tedy abrazivní částice, díky kterým jsou sice odstraněny hrubé a zaschlé nečistoty, ale povrch laku poškodíte ihned prvním tahem. Proto je opravdu nutné volit alespoň ten nejlevnější autošamponu.

5. Neumytá "neviditelná" místa

Ne vždy máte tolik času, abyste stihli umýt na autě úplně všechno. Ale upozorním vás na jaké části automobilu byste se měli zaměřit. Mýt auto jen pro efekt se z dlouhodobého hlediska nevyplácí. Odstranění nečistot a bahna z podběhů, nejlépe vysokotlakým čističem je důležité zejména u starších vozidel, které nemají plastové podběhy. Usazená špína jako je bahno a hlína na sebe váže vodu a těžko vysychá. V těchto místech je pak dlouhodobá vlhkost a tím vzniká koroze karosérie. Doporučuji tato místa při každém mytí vystříkat wapkou. Hlavně v zimním období je nutné využít teploty nad nulou a opláchnout celý podvozek od technických solí. Další důležitá místa jsou mezidveřové prostory, kde zbytky vody tvoří vzdušnou vlhkost. Je tedy na místě tyto prostory alespoň vysušit utěrkou z mikrovlákna nebo vysoce absorpční utěrkou. Vaše auto je vaše vizitka. Pokud zapomenete umýt mezidveřové prostory, můžete se chlubit umytým autem z venku, ale raději před nikým neotvírejte dveře.

6. Nepoužívání vosku a leštidel laku

Základem správné péče o lak karoserie je používat alespoň autošamponu s voskem, který vytvoří ochrannou vrstvu laku a také dodá lesk. Při použití autošamponu s voskem však počítejte s menší ochranou laku a výdrží vrstvy vosku. Proto je lepší volbou používat kvalitní vosky. Díky speciálním voskem je možné dosáhnout dlouhodobou ochranu laku až na 8 měsíců.

7. Nekvalitní automatická umývárna

Bohužel ne každý má dostatek volného času na umytí svého auta. Proto se mnoho lidí rozhodne využít služeb automatických umýváren, které představují pro lak vašeho auta rizikům. V první řadě je tu riziko poškození laku, pokud je vozidlo příliš znečištěné. Ani předmytí nemusí odstranit prach a hrubší nečistoty, které v kombinaci s kartáči fungují jako spolehlivý brusný papír. Navíc při častém využívání služeb automatických umýváren možná na slunci spatřit na laku stopy po kartáčích. Upozorňujeme však, že mnohé z uvedeného závisí také na tom, jak se provozovatel stará o čistotu a zejména o kvalitu materiálu na kartáčích.

Publikováno: 05. 11. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Praktické tipy