Praktické tipy

5 činností, při kterých vám přijde vhod kvalitní aku vrtačka

Ruční elektrická vrtačka je základní přístroj, který by neměl chybět v domácnosti nebo dílně správného odborníka. Doba, kdy byly otvory vrtané „kolovrátkem“, nebozezem nebo vrtačkou na kliku, je už dávno pryč. A zasekávání a následné sádrování dřevěných špalíků do stěny je také minulostí. Dnes si lze vybrat z mnoha značek a druhů vrtaček. A my vám prozradíme, k čemu konkrétně aku-vrtačku vyžijete.

A pozor – pokud vybíráte nový model jen proto, že vás zlobí akumulátor, vyřešte to pořízením nové baterie do vrtačky. Třeba u renomovaného prodejce www.baterie24.cz.

Na co všechno je možné vrtačku použít?

Všechny vrtačky, prakticky bez výjimky, mají dnes v spouštěcím tlačítku reostat umožňující plynulou regulaci otáček. Mají také pomocnou rukojeť s uchycením na hloubkový doraz. A co s vrtačkou můžete dělat?

1. Vrtání

Vrtat lze do různých materiálů s příklepem i bez. To závisí na použitém vrtáku. Při vrtání je důležité používat otáčky doporučené pro daný materiál a průměr vrtáku.

2. Šroubování

Vrtačkou šroubovat můžete, ale opatrně, funguje ve větších otáčkách než šroubovák. Když nejste opatrný, můžete strhnout drážku nebo ukroutit hlavičku vrutu či šroubu. Pokud budete šroubovat delší dobu, nezapomeňte nechat přístroj vychladnout přetočením naprázdno.

3. Míchání

Důležité je použít „koště“ správné velikosti a se správnou geometrií lopatek, které jsou postaveny pro řidší i tužší materiály, lopatky položené, i s menším odporem. Mícháme od vody a roztok postupně zahušťujeme. Vrtačkou pohybujeme nahoru a dolů. Pozor na tangenciální síly.

4. Broušení

Při broušení, obzvláště dlouhodobějším, na vrtačku netlačte. Chlazení motoru by bylo málo účinné a motor se může „spálit“. Pokud se vám zdá záběr malý, vyměňte brusné médium, je buď „ucpané“ (zanesené) nebo má nevhodnou zrnitost.

5. Frézování

Zde pozor na radiální a tangenciální (boční) tlaky. Vrtačka je konstruována především pro axiální zatížení (v ose). Obzvláště při levnějších přístrojích s pouzdrem a ne ložiskem, může dojít k poškození uložení výstupního hřídele.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

McLaren 570GT – recenze

Porsche 911 Turbo S – recenze

O autech

Povinné ručení kalkulačka

Chcete ušetřit na povinném ručení? Využijte jednoduchou kalkulačku.

Program pro autoservis

Zakázky na opravy vozidel, evidence aut, sklady, fakturace,účtenky EET

Dekarbonizace motoru

Profesionální strojová dekarbonizace motoru. Autoservis Garant Praha.