Plíseň v koupelně aneb Úklid domácnosti Praha radí, jak se s ní vypořádat

Náš tým z Úklidu domácnosti Praha moc dobře ví, jak umí plísně v domácnosti potrápit. Nejen proto vám chceme nabídnout tipy na to, jak se plísní v koupelně zbavit. Pokud se vám tedy plíseň doma objeví, zpozorněte! Něco není v pořádku. A nezapomínejte, není třeba řešit jen důsledek, ale i příčinu. Trápí vás astma, ekzémy či bolesti hlavy? Nejen za tyto problémy může plíseň. Nehledě na to, že dlouhodobý život mezi plesnivými stěnami může mít dle odborníků až rakovinotvorné účinky. Pro vznik plísně v koupelně musíte splňovat tři podmínky, kam patří organické živiny, na nichž plísně porostou, vhodná teplota a vysoká vlhkost, které je v koupelně hodně. S teplotou v našich domovech moc nesvedeme. S vlhkostí a živnou půdou ano.

Úklid domácnosti Praha – uklízejte účinně

Náš pobyt v koupelně za sebou zanechává vypadané vlasy, šupinky kůže, prach i další organické látky. A právě tyto látky se stávají tolik potřebným zdrojem živin pro vznik plísní. Nezapomínejte proto na pravidelný úklid a čištění koupelny. Pokud nemáte čas neustále po sobě uklízet, můžete využít služeb Úklid domácnosti Praha. Pokud jste se rozhodli, že budete koupelnu pravidelně čistit, dejte si pozor na čisticí prostředky, se kterými to uděláte. Velmi mnoho z nás přechází z klasických chemických přípravků na ekologičtější verzi. Víte ale, že klasické opláchnutí přípravku vodou opravdu nestačí? Pokud ekologický či jiný přípravek pouze zběžně spláchnete, bude stále ulpívat na stěnách, záchodu, vaně i spárách. A stane se tak zdrojem živin vhodných pro vznik plísní. Nezapomínejte tedy tyto přípravky oplachovat i několikrát.

Vlhkost v koupelně

Vlhkost v koupelně je druhou příčinou vzniku plísní v koupelnách. Původní koupelny nikdy nebyly připraveny na to, aby se v nich sušilo či pralo prádlo, což vlhkost vzduchu zvyšuje. Mezi další prvky, které zvyšují vlhkost vzduchu v koupelně, patří málo výkonné ventilační zařízení či jeho úplná absence. Dále také dokonale těsnící okna. Pokud se jdete sprchovat, zapínejte ventilaci ještě před tím, než se prostor zaplní párou. V tuto chvíli dosahují hodnoty vlhkosti vzduchu až 95 procent, přičemž normální hodnoty jsou pouhých 50 procent. A to, že otevřete dveře, vám nepomůže. Vlhkost se pouze přenese do dalších pokojů. Jestliže chcete předejít vysoké vlhkosti vzduchu v koupelně, měli byste mít kvalitní ventilační zařízení a pravidelně větrat.

Jak poznám funkční ventilaci?

Pokud bydlíte v panelovém domě, měli byste mít nad vanou ventilátor či mřížku od centrálního větracího zařízení. Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci koupelny, neměly byste nikdy tento ventilátor ničím překrývat, jinak se dost možná setkáte právě s plísní na spárách či v rozích místnosti. A to jistě nechcete. Pokud chcete zjistit, zda ventilátor opravdu funguje, zapalte si u něj cigaretu, nebo zhasněte svíčku. Pokud bude kouř odcházet, ventilátor funguje.

Shrnutí

Pokud chcete mít jistotu, že se ve vaší koupelně nikdy neobjeví plísně, musíte dbát na to, aby byla koupelna udržovaná v dokonalé čistotě. Dále je pak třeba zajistit funkční a dostatečné odvětrávání vlhkosti ze vzduchu. Pokud nemáte čas na pravidelný úklid, rád vám s tím pomůže Úklid domácnosti Praha, který se skládá ze spolehlivých pomocníků v boji za čistým domovem. Ceny za Úklid domácností Praha navíc nejsou nijak vysoké, takže si nás může dovolit každý.

Publikováno: 11. 03. 2019