Imobilizér – otázky a odpovědi

Majitelé garáže se bez něj obejdou, pokud ale parkujeme na ulici u domu nebo uprostřed sídliště, je imobilizér jednou z hlavních možností ochrany proti krádeži vozu.

Co to je?

Imobilizér je efektivní a velmi oblíbené elektronické zařízení, které pracuje s čipy. U novějších vozů je integrované a patří mezi základní výbavu. Aktivuje se vždy, když se autoklíč vyndá ze zapalování. Když pak neoprávněný uživatel bez správného klíče zkusí nastartovat, nepovede se mu to. A to ani přes kabely, jak t známe z filmů, to bylo možné jen u starších vozů.

Jak to funguje?

V klíčích od auta, tedy spíše v jejich plastové krytce, jsou v čipu uloženy kódy. Když dáme klíče do zapalování, proběhne mezi čipem a imobilizérem komunikace a vše je v pořádku. Pokud ale nemáme správný klíč, neproběhne to co má, do řídící jednotky se nepředá informace a auto nelze nastartovat ani s ním odjet. Deaktivovat lze imobilizér pouze správným klíčem s čipem. Starší typy vozů mají čipy s pevně danými kódy, u novějších vozů se pak před každý startem generuje unikátní kód, o to je případná snaha o kopii složitější.

Co když se něco pokazí?

K poškození imobilizéru i klíčů samozřejmě dojít může, nebo třeba klíče rovnou ztratíme. Neznamená to hned, že už nikdy nenastartujeme své auto a musíme si pořídit nové, výroba autoklíčů není ve specializované firmě problém. Imobilizér o svém poškození většinou dá vědět dopředu, abychom mohli včas vše vyřešit. Pokud vám nejde startovat, případně po nastartování se motor opět zase zastaví a na palubní desce svítí kontrolka imobilizéru, s návštěvou servisu moc neváhejte a řešení neodkládejte. Imobilizér dokáže naše auto ochránit před případnými zloději nebo neoprávněnou manipulací. Neuškodí občasná kontrola a pokud zaznamenáte první problémy, nechte ho včas opravit.

Publikováno: 27. 08. 2020