Automobily

Imobilizér – otázky a odpovědi

Majitelé garáže se bez něj obejdou, pokud ale parkujeme na ulici u domu nebo uprostřed sídliště, je imobilizér jednou z hlavních možností ochrany proti krádeži vozu.

Co to je?

Imobilizér je efektivní a velmi oblíbené elektronické zařízení, které pracuje s čipy. U novějších vozů je integrované a patří mezi základní výbavu. Aktivuje se vždy, když se autoklíč vyndá ze zapalování. Když pak neoprávněný uživatel bez správného klíče zkusí nastartovat, nepovede se mu to. A to ani přes kabely, jak t známe z filmů, to bylo možné jen u starších vozů.

Jak to funguje?

V klíčích od auta, tedy spíše v jejich plastové krytce, jsou v čipu uloženy kódy. Když dáme klíče do zapalování, proběhne mezi čipem a imobilizérem komunikace a vše je v pořádku. Pokud ale nemáme správný klíč, neproběhne to co má, do řídící jednotky se nepředá informace a auto nelze nastartovat ani s ním odjet. Deaktivovat lze imobilizér pouze správným klíčem s čipem. Starší typy vozů mají čipy s pevně danými kódy, u novějších vozů se pak před každý startem generuje unikátní kód, o to je případná snaha o kopii složitější.

Co když se něco pokazí?

K poškození imobilizéru i klíčů samozřejmě dojít může, nebo třeba klíče rovnou ztratíme. Neznamená to hned, že už nikdy nenastartujeme své auto a musíme si pořídit nové, výroba autoklíčů není ve specializované firmě problém. Imobilizér o svém poškození většinou dá vědět dopředu, abychom mohli včas vše vyřešit. Pokud vám nejde startovat, případně po nastartování se motor opět zase zastaví a na palubní desce svítí kontrolka imobilizéru, s návštěvou servisu moc neváhejte a řešení neodkládejte.

Imobilizér dokáže naše auto ochránit před případnými zloději nebo neoprávněnou manipulací. Neuškodí občasná kontrola a pokud zaznamenáte první problémy, nechte ho včas opravit.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

McLaren 570GT – recenze

Porsche 911 Turbo S – recenze

O autech

Povinné ručení kalkulačka

Chcete ušetřit na povinném ručení? Využijte jednoduchou kalkulačku.

Program pro autoservis

Zakázky na opravy vozidel, evidence aut, sklady, fakturace,účtenky EET

Dekarbonizace motoru

Profesionální strojová dekarbonizace motoru. Autoservis Garant Praha.